Skanowanie kodu QR telefonem – jak to zrobić?

Kody QR posiadają dzisiaj bardzo szerokie zastosowanie. Tego typu kody można zeskanować również swoim telefonem. Jak można to zrobić?

Obecnie kody QR można znaleźć w różnych miejscach. Są one między innymi umieszczane na rozkładach przystanków, na biletach kolejowych, na etykietach produktów, reklamach w prasie czy też na ulotkach. Aby zeskanować taki kod, nie trzeba posiadać specjalnego skanera – wystarczy tylko telefon komórkowy!

Jakim telefonem można odczytać kod QR?


Aby zeskanować kod QR, potrzeba odpowiedniego telefonu. Musi być to telefon:

• wyposażony w aparat fotograficzny
• posiadający dostęp do internetu

Wobec tego praktycznie każdy nowoczesny smartfon może zeskanować kod QR i pokazać, co się pod nim znajduje. Zatem, jak zeskanować kod QR telefonem?

Skanowanie kodu QR telefonem – jak to zrobić?


Żeby zeskanować kod QR, można pobrać specjalną aplikację na telefon, ale można zrobić to również za pomocą zwykłego aparatu fotograficznego i oprogramowania wbudowanego w system operacyjny telefonu. W tym celu:

• włączamy aparat fotograficzny w telefonie
• kierujemy obiektyw aparatu na kod QR
• klikamy na przycisk robiący zdjęcia

Następnie telefon powinien rozpoznać kod i otworzyć okienko z pytaniem, czy otworzyć stronę WWW, na którą kieruje dany kod. Możemy wtedy zobaczyć, co dokładnie się pod nim kryje.

Uwaga! Nie należy skanować kodów QR, które znajdują się w podejrzanych miejscach, na przykład na naklejkach na przystankach autobusowych czy słupach. Może okazać się, że pod kodem znajduje się adres powodujący pobranie wirusa!

Comments are closed.