Czy fotokomórki do bram wjazdowych są przydatne?

lis 29, 2021 Elektronika
5714_fotokomorka_dir10_srodek_l_

Fotokomórka do bramy może stać się świetnym ubogaceniem zautomatyzowanego systemu wjazdowego. Fotokomórka daje dostęp do o wiele szybszego zakresu otwierania oraz zamykania bramy garażowej lub bramy prowadzącej na posesję. Na fotokomórki składają się zarówno zdalne czujniki ruchu, jak i elektroniczne systemy kontroli dostępu obsługiwane przez piloty.

Fotokomórki do bram wjazdowych (zobacz te) zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ automatyczne czujniki ruchu zmniejszają ryzyko kolizji bramy z samochodem. W ten sposób można usunąć ryzyko przypadkowego zniszczenia mienia. Większość automatycznych zestawów bram z fotokomórkami zostaje wyposażona w kilka czujników na podczerwień. Są rozmieszczone równomiernie po każdej stronie bramy, aby skutecznie monitorować, kiedy zbliża się do nich jakiś pojazd.

Bramy powinny zostać dopasowane do pojazdu, który zazwyczaj wjeżdża na daną posesję. Branie pod uwagę szerokości pojazdu dodatkowo zmniejszy szansę ewentualnej kolizji.

Jednak w jaki sposób dokładnie działa fotokomórka do bramy wjazdowej?

Zestawy występują w parach rozstawionych po przeciwnych stronach bramy. Dzięki temu czujniki rozstawione równolegle do siebie wysyłają wyraźny sygnał podczerwieni. Wiązki laserowe wydają bramom polecenia. Kiedy połączenie zostanie nawiązane, brama rozpoczyna otwieranie wjazdu. Kiedy wiązka laserowa zostanie przerwana, brama zatrzymuje się lub zamyka. Jeżeli samochód najeżdża podczas zamykania bramy, wiązka podczerwieni zostaje zatrzymana. Dzięki temu brama nie kontynuuje procesu zamknięcia i nie uszkodzi pojazdu. Dlatego wiązka podczerwieni jest tanim i skutecznym rozwiązaniem w bramach wjazdowych.

Przez progamer