Czy warto kupować dyski SSD?

Każdy posiadacz komputera jest przyzwyczajony do tego, że choć jego dysk twardy jest naprawdę pojemny i starczy na nim miejsca właściwie na wszystko, to jednak jest dość powolny, a przy tym nieprzyjemnie głośny. Zasady gry całkowicie zmienia jednak nowość, czyli dyski SSD. Czym się one charakteryzują, a co najważniejsze, czy warto je kupić?

Czym są takie dyski?

Żeby móc poprawnie ocenić, czy dysk SSD jest warty kupienia i zastąpienia nim tradycyjnego dysku magnetycznego, najpierw trzeba sobie zdać sprawę z tego, czym on tak naprawdę jest.
Dysk SSD z wyglądu przypomina nieco grubszą kartę do bankomatu. Posiada podobny wymiar, a w jego wnętrzu kryją się tysiące układów krzemowych, podobnych do tych, które obecne są w pendrive. Z racji tego, że w takim dysku nie ma żadnych mechanicznych części, a także kręconego się z ogromną prędkością talerza, jego działanie nie generuje żadnego dźwięku, a odczyt jak i zapis danych, jest niezwykle szybki.

Czy warto je kupić?

Jak zatem widać po powyższym opisie, nowe dyski SSD to prawdziwa rewolucja pod każdym względem. Nie tylko są mniejsze, bardziej kompaktowe, oraz cichsze, lecz dodatkowo są znacznie szybsze, a przez to wpływają w ogromnym stopniu na jakość pracy komputera.
Wiele osób widząc takie zalety, czym prędzej udaje się do sklepu nabyć nowy dysk, lecz szybko się przekonują na miejscu, jaka jest jego największa wada. Jest nią oczywiście cena, która jest często nawet trzy razy wyższa, niż w przypadku tej samej pojemności dysku magnetycznego. Co więcej, obecnie trudno jest znaleźć duże pojemności takich dysków, ponieważ dyski SSD cechują się stosunkowo niską pojemnością i nie dorównują jeszcze pod tym względem modelowi magnetycznemu.


Czy warto zatem kupić taki dysk? Zdecydowanie tak, lecz pod jednym warunkiem. Przede wszystkim pamiętać trzeba, że jest to dobry model dysku do postawienia na nim systemu, aby praca komputera była szybka. Dobrze jest na nim mieć podstawowe pogramy, oraz gry, żeby korzystanie z nich było wygodne. Nie warto jednak używać tego modelu jako banku pamięci, ponieważ w tym zadaniu zdecydowanie lepiej sprawdzi się dodatkowy dysk magnetyczny.

Przez progamer