Fotopułapki, fotopułapka leśna – co to takiego?

Zabezpieczenia mar 10, 2021

Fotopułapka to urządzenie wyposażone w kamerę lub cyfrowy aparat fotograficzny, które jest sprzężone z czujnikiem ruchu. Tego rodzaju sprzęt stosuje się powszechnie przy montażu różnych urządzeń alarmowych. Fotopułapka po zamontowaniu znajduje się w stanie uśpienia do momentu wykrycia ruchu.

Dzięki temu tego rodzaju sprzęt znajduje zastosowanie między innymi w monitorowaniu lasów. Fotopułapka leśna jest sprzętem doskonale znanym każdemu leśniczemu, czyli osobie, która zajmuje się ochroną lasu przed osobami polującymi na zwierzęta lub też nielegalnie wycinającymi drzewa. Ponieważ jednak patrolowanie lasu samodzielnie jest niemożliwe ze względu na duży rozmiar jego powierzchni często stosowanym rozwiązaniem jest stosowanie kamer o specjalnej konstrukcji.

Stosowanie fotopułapki

Jeżeli chodzi o inne zastosowania fotopułapek można wspomnieć także o montowaniu ich na przykład w budynkach, które chcemy chronić przed wandalami, osobami malującymi graffiti lub też takie, w których chcemy utrzymać porządek.

Fotopułapki wychwycą każdy ruch i nagrają film lub zrobią zdjęcie nawet przy słabym oświetleniu. Co więcej, w zależności od konkretnego urządzenia mogą one wydawać dźwięk lub zapalać diodę podczas uruchamiania się co może mieć za zadanie spłoszenie wandala, a co za tym idzie – uchronienie części budynku przed zniszczeniem.

Fotopułapki, fotopułapka leśna – jak to działa?

Opisywany rodzaj sprzętu to urządzenia wyposażone w specjalne czujniki oraz sensory, które uruchamiają sprzęt w momencie wykrycia ruchu. Wówczas automatycznie nagrany zostaje film lub też zostanie zrobione zdjęcie w zależności od konkretnego modelu.

Następnie taki plik zostaje przesłany do odbiorcy lub też wysłane na odpowiedni serwer. Jeżeli chodzi o jakość plików wiele zależy od jakości obiektywu, który został zastosowany w zakupionym sprzęcie. Fotopułapka leśna może być zasilana baterią lub też panelami słonecznymi. 

Przez progamer