iPhone 14 i iPhone 14 Max oficjalnie. Cechy i specyfikacja smartfonów marki Apple

wrz 6, 2022 Telefony
iphone 14 pro

Plotki co do premiery nowych Iphonów zostały częściowo potwierdzone – smartfony marki Apple dostaną nowy design z innym wcięciem (nazywa się Dynamic Island), które Apple właśnie idealnie umieściło w nowym interfejsie iOS 16. Apple twierdzi, że takie wycięcie zajmuje o 30% mniej miejsca. Z tego wycinka „wyłaniają się” teraz różne powiadomienia i animacje, wygląda to świeżo i zdecydowanie nie przypomina konkurencji.

Smartfony Apple dostępne są w czterech kolorach, w tym czarnym, białym, złotym i fioletowym

iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max mają ekrany o przekątnej 6,1 i 6,7 cala i jasności szczytowej 2000 cd/m2. To więcej niż jakikolwiek inny smartfon i dwa razy więcej niż iPhone 13. Pojawia się funkcja Always-On Display, przy czym Apple twierdzi, że dzięki częstotliwości 1 Hz w tym trybie smartfony nie będą zużywać dużo energii.

Procesor i aparat w nowych smartfonach iPhone 14 Pro

Smartfony bazują na jednoukładowym układzie Apple A16, który zawiera 16 miliardów tranzystorów i jest wytwarzany w procesie technologicznym 4nm. Zawiera on 6-rdzeniowy układ graficzny oraz procesor, który jest szybszy i bardziej energooszczędny niż procesor Apple A15.

Teraz do aparatów: 48-megapikselowy główny sensor ma o 65% większą powierzchnię niż iPhone 13 Pro. Wykorzystuje on technologię, która łączy informacje z czterech sąsiadujących ze sobą pikseli. Kamera iPhone’a 14 Pro rejestruje dwa razy więcej światła niż iPhone 13 Pro. Apple A16 w iPhone 14 Pro i 14 Pro Max może wykonać na zdjęciu 4 biliony operacji na sekundę.

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max otrzymują nowy tryb fotografowania 2X dla modułu teleobiektywu (oprócz 0,5X, 1X i 3X). Smartfony wspierają fotografowanie w trybie ProRaw w rozdzielczości 48MP w celu dalszej edycji. Lampa błyskowa została całkowicie przeprojektowana i jest dwukrotnie jaśniejsza. Wszystkie aparaty iPhone’a 14 Pro i 14 Pro Max robią zdjęcia 2-3x lepiej w słabym świetle.

Oczywiście iPhone 14 Pro i 14 Pro Max również otrzymują możliwość wysyłania i odbierania wiadomości alarmowych przez satelitę, podobnie jak młodsze modele. Funkcja będzie działać w USA i Kanadzie. Ponadto smartfony rozpoznają, kiedy właściciel uczestniczy w wypadku i mogą automatycznie wezwać pomoc. Zamówienia przedpremierowe zaczną być przyjmowane 9 września, a sprzedaż rozpocznie się 16 września.

iPhone 14 Pro dostępny jest już do kupienia m.in. na https://ispot.pl/iphone-14-pro

Wyświetlacz i moc nowego iPhone’a

iPhone 14 Pro i Pro Max mają jaśniejsze wyświetlacze i funkcję „Always on Display”, która pozwala użytkownikom widzieć ważne informacje i elementy sterujące bez odrywania wzroku od aktualnie używanej aplikacji. Apple ulepszyło system aparatów fotograficznych: główny obiektyw ma teraz rozdzielczość 48 megapikseli, a zdjęcia łączą cztery piksele w jeden duży piksel. A16 Bionic to nowy układ z 16-rdzeniowym silnikiem neuronowym, 5-rdzeniowym GPU i 6-rdzeniowym CPU.

Apple twierdzi, że może on wykonywać 17 trylionów procesów na sekundę. Wykrywanie wypadków drogowych, łączność satelitarna i możliwość fotografowania w trybie kinowym 4K to wspólne cechy serii iPhone 14.

Przez progamer