Jak dobrze wykorzystać listwy elektroinstalacyjne i korytka kablowe?

lis 15, 2020 RTV

Listwy elektroinstalacyjne i korytka kablowe pozwalają na rozprowadzenie kabli, każdej elektro instalacji. Mimo faktu, że dzisiaj wiele urządzeń, które bywają głównymi elementami monitoringu czy systemów zabezpieczeń, jest już urządzeniami bezprzewodowymi, to wciąż jednak istnieją jeszcze kable. Przeprowadzane kable powinny być odpowiednio zabezpieczone a przede wszystkim przytwierdzone do danej powierzchni. Idealnie też jest gdy w danych pomieszczeniach są one ukryte.

Dobrze ukryty kabel, wizualnie nie istnieje

Korytko kablowe podtrzymuje kabel ale go nie ukrywa, natomiast wszelkiego rodzaju listwy elektroinstalacyjne i przypodłogowe, kable idealnie chowają w sobie. Nikt wtedy nie widzi pałętających się i nieestetycznych kabli, które spełniają swoją rolę, ale w rzeczywistości nie istnieją bo są niewidzialne.
Korytka kablowe, w bardzo dużych ilościach wykorzystuje się w budynkach nowych lub świeżo wybudowanych i najczęściej montuje się je w piwnicach, na korytarzach, halach czy magazynach. Pomagają one rozprowadzić kable ale nie pomagają je ukryć.

Rodzaje listew elektroinstalacyjnych

Jest kilka podstawowych rozmiarów listew elektroinstalacyjnych. Najczęściej mają one wygląd prostokątny a ich długość to około 3 metry. Zawsze dopasowuje się odpowiednią ilość listew do pomieszczenia, ponieważ istnieje możliwość skrócenia ich. Listwy przytwierdza się do ścian za pomocą załączonych śrubek. Wykorzystanie zarówno listew elektroinstalacyjnych w danych pomieszczeniach jak i korytek kablowych pomaga uporządkować rozprowadzane kable.

Przez progamer