Jak skalibrować monitor i jaki kalibrator do tego wybrać?

Akcesoria kwi 1, 2022

Czy muszę kalibrować monitor? Niektórzy powiedzą „tak”, a inni „nie”. Wszyscy oni będą mieli rację. Ustaliliśmy, kto powinien kalibrować ekran swojego monitora, jak to robić i jakie narzędzia są do tego dostępne.

Dlaczego warto kalibrować monitor?

Procedura ta jest potrzebna osobom, które pracują z kolorem: malarzom, drukarzom, fotografom itp. Aby kolory były prawidłowe: kolory prawdziwe (występujące w naturze) i nie różniące się od kolorów występujących w produkcie końcowym.

Z czasem wyświetlacze mogą tracić jasność i mogą występować niewielkie przesunięcia kolorów (częstą przyczyną jest fizyczne zużycie sprzętu).

Kalibracja pozwoli skorygować taką usterkę. Na dwóch różnych monitorach nawet po kalibracji obraz może być nieco inny. Wynika to z właściwości matrycy.

Program do kalibracji monitora. Jak wyregulować i skalibrować monitor w domu?

Kalibracja https://alstor.pl/produkty/monitory-medyczne-kalibracja-kontrola-jakosci-zarzadzanie/ bez użycia specjalistycznego sprzętu to okazja, aby po prostu nieznacznie zmienić kontrast i jasność monitora.

Dzięki temu obraz może być bardziej przyjemny dla oka. Jeśli chcesz skalibrować swój monitor według kolorów, możesz to zrobić za pomocą przyrządu takiego jak program do kalibracji monitora czy niektórych darmowych  stron internetowych lub ustawień komputera.

Jak prawidłowo skalibrować kolor monitora laptopa w systemie Windows za pomocą programu

Najprostszym sposobem jest skorzystanie ze wbudowanego narzędzia systemu operacyjnego (programu serwisowego).

W wyszukiwarce (znajdującej się w lewym dolnym rogu) wpisz „Kalibracja” i wybierz „Kalibracja kolorów monitora”.

  • Pierwszym krokiem jest dostosowanie gamma.
  • Drugim krokiem jest dostosowanie jasności.
  • Trzecim krokiem jest dostosowanie kontrastu.
  • Czwartym krokiem jest dostosowanie balansu kolorów.

Program do kalibracji monitora jest bardzo łatwy w użyciu. Program podpowiada: co robić, gdzie kliknąć. 

Po zakończeniu kalibracji narzędzie oferuje porównanie starych ustawień monitora z nowymi. Możesz wybrać opcję, która Ci odpowiada i ją zapisać.

Przez progamer