Jak tworzyć silne hasła?

sierpień 26, 2019 Zabezpieczenia

Logując się do kont na portalach społecznościowych, w sklepach internetowych czy w banku zawsze proszeni jesteśmy o wpisanie dwóch rzeczy. Pierwszą z nich jest login lub przydzielony numer identyfikacyjny, drugą zaś – hasło, samodzielnie przez nas ustalone. Oczywiście, im trudniejsze i bardziej unikalne hasło przedstawimy, tym większe będzie nasze cyberbezpieczeństwo i tym mniejsze szanse na kradzież naszych danych. Niestety, według Security-Twists ponad 90% haseł może zostać złamanych w przeciągu 6 godzin – ze względu na swoją przewidywalność lub zbyt łatwą kombinację znaków. Jak ustalić dobre i trudne hasło do logowania?

Najczęściej popełnianym błędem jest umieszczanie naszego imienia, nazwiska, daty urodzenia czy nazwy naszej firmy. Jeżeli haker zechce włamać się do komputera 21-letniej Moniki Kowalskiej, zapewne jako pierwsze sprawdzi hasła „mkowalska97”, „moniakowalska”, itp. Drugim naszym grzechem jest przydzielanie tego samego hasła do wielu kont. Nawet jeżeli stworzymy skomplikowaną kombinację z różnymi znakami, to haker sprawdzi na każdym innym koncie już wcześniej złamane hasło. Trzecim problemem jest brak aktualizacji haseł – raz przydzielone hasło zostaje na zawsze. O ile przy mniej istotnych kwestiach zmienianie hasła może odbywać się rzadziej, o tyle w sprawie aplikacji bankowych czy dokumentów służbowych szyfrowanie powinno się zmieniać minimum raz w ciągu miesiąca. W przeciwnym wypadku po pewnym czasie będzie można złamać nasze hasło ze względu na przyzwyczajenie i nawyki.

Jak zatem stworzyć trudne do złamania hasło? Zasad jest kilka, a kwestię wykonania pozostawiamy czytelnikom.

  • Zasada 1: Używaj długich, co najmniej 10-12 znakowych haseł
  • Zasada 2: Tworząc hasło, uwzględniaj wielkie i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne
  • Zasada 3: Nie używaj powiązanych z Tobą nazw lub słów (np. miejsca urodzenia czy ulubionej drużyny piłkarskiej)
  • Zasada 4: Zadbaj, by raz przypisane hasło nie pojawiło się w żadnym innym miejscu

Jedną z dobrych i zalecanych metod jest zestawienie 5 niepowiązanych ze sobą słów, które oddzielimy znakami specjalnymi lub cyframi, np. Taboret8woda_nigdy?waRZywniak. Kombinacji takich haseł możemy ułożyć bardzo wiele, a każda z nich znacznie poprawi nasze cyberbezpieczeństwo – więcej na www.pwc.pl.

Przez progamer