Jednostki centralne

mar 8, 2021 Laptopy i komputery
Jednostki centralne

Jednostki centralne to nic innego jak po prostu nasze komputery. Składają się z najważniejszych podzespołów urządzenia, znajdujących się w jego obudowie. Wiedza o budowie komputera przydatna jest nie tylko dla informatyków. Warto, aby przeciętny użytkownik również znał jej podstawy i mógł samodzielnie wymienić np. zużytą część. Wybierając obudowę, należy zwrócić uwagę, aby była ona wytrzymała i odporna na uszkodzenia z zewnątrz. Trzeba także mieć na względzie wbudowane złącza, za pomocą których możliwe jest podłączenie urządzeń preferencyjnych. Dodatkowo obudowy występują w różnych rozmiarach, kształtach, kolorach i z możliwością podświetlania.

Z czego składa się jednostka centralna?

  • Płyta główna – jej jakość wpływa na funkcjonalność systemu i ma za zadanie integrować działanie poszczególnych podzespołów komputera.
  • Procesor (CPU) – jeden z najbardziej kluczowych komponentów jednostki centralnej (zamontowany na płycie głównej), który odpowiada za szybkość i wydajność pracy całego urządzenia. Jego zadaniem jest synchronizacja i kontrola wszystkich elementów.
  • Pamięć RAM – pełni funkcję przechowywania informacji tymczasowych i znacznie wpływa na sprawność komputera (podczas obsługi głównych programów). Do mniej zaawansowanych prac wystarczy pojemność 8-16 GB, natomiast dla płynnego funkcjonowania bardziej wymagających programów minimum 32 GB. Nie wystarczająca ilość pamięci RAM może znacznie spowolnić działanie aplikacji.
Jednostki centralne
  • Dysk twardy – służy do przechowywania danych na stałe (np. zdjęcia, filmy, muzyka) oraz instalowania systemów i oprogramowań. Od pojemności dysku zależy ilość danych, jaką jesteśmy w stanie zapisać na komputerze. Tańszą wersją są dyski talerzowe HDD, natomiast dużo szybsze i bardziej odporne na wszelkiego rodzaju wstrząsy są dyski typu SSD.
  • Zasilacz – odpowiada za dopływ energii elektrycznej do poszczególnych podzespołów oraz pełni rolę zabezpieczającą przed awariami.
  • Karta graficzna – jeśli nie jest zintegrowana na płycie głównej, może występować jako osobny element (szczególnie nabywany przez bardziej wymagających użytkowników oraz miłośników gier komputerowych). Karta graficzna odpowiada za jakość obrazu graficznego na naszych monitorach.

Przez progamer