Kalibracja monitora – w jakim celu się ją przeprowadza?

kw. 23, 2021 Akcesoria
kalibrator monitora

Kalibracja monitora – w jakim celu się ją przeprowadza?

Przeprowadzenie kalibracji monitora służy do osiągnięcia jak najlepiej odwzorowanych kolorów i przejść tonalnych wyświetlanych przez monitor. Przeprowadza się ją jedynie przez ustawienie parametrów samego monitora, czyli regulacji sprzętowej. Zaliczają się do tego czynności takie jak ustawienie jasności, kontrastu, proporcji składowych RGB. Możemy ją przeprowadzić wykorzystując zaprojektowane do tego urządzenia lub samodzielnie, bez nic. Opisanych zostało wiele sposobów samodzielnej kalibracji ekranu, a do takich możemy zaliczyć skorzystanie ze stron internetowych lub pracę z tzw. patternami wyświetlanymi na ekranie. 

Cel kalibracji

Jest to oczekiwany sposób wyświetlania obrazu. Określa się w nim parametry takie jak jasność, temperatura barw i współczynnik gamma, który określa gradację tonów. 

Cel jest powiązany ze sposobem wykorzystywania monitora. Fotograf będzie chciał uzyskać jak najlepsze wyświetlenie kolorów w zakresie sRGB, więc przeprowadza się kalibracje wg wymagań tego standardu. Cały proces zajmuje mniej niż kilkanaście minut, a zdecydowanie podniesie jakość wykonywanej obróbki obrazu. 

kalibrator monitora
https://alstor.pl/produkty/kalibratory-i-wzorce-barwne/

Kiedy przeprowadzić kalibrację monitora?

Producenci urządzeń przeznaczonych do kalibracji zapewniają, że proces powinien być przeprowadzany mniej więcej raz na miesiąc. Inni twierdzą, że przeprowadzenie procesu raz na pół roku wystarczy. Najlepiej jest jednak przyjąć, że wykonanie jej raz na około 100 godzin pracy monitora będzie w pełni wystarczające. 

Przez progamer