Skanowanie kodu QR telefonem – jak to zrobić?

sty 10, 2020 Telefony

Kody QR posiadają dzisiaj bardzo szerokie zastosowanie. Tego typu kody można zeskanować również swoim telefonem. Jak można to zrobić?

Obecnie kody QR można znaleźć w różnych miejscach. Są one między innymi umieszczane na rozkładach przystanków, na biletach kolejowych, na etykietach produktów, reklamach w prasie czy też na ulotkach. Aby zeskanować taki kod, nie trzeba posiadać specjalnego skanera – wystarczy tylko telefon komórkowy!

Jakim telefonem można odczytać kod QR?


Aby zeskanować kod QR, potrzeba odpowiedniego telefonu. Musi być to telefon:

• wyposażony w aparat fotograficzny
• posiadający dostęp do internetu

Wobec tego praktycznie każdy nowoczesny smartfon może zeskanować kod QR i pokazać, co się pod nim znajduje. Zatem, jak zeskanować kod QR telefonem?

Skanowanie kodu QR telefonem – jak to zrobić?


Żeby zeskanować kod QR, można pobrać specjalną aplikację na telefon, ale można zrobić to również za pomocą zwykłego aparatu fotograficznego i oprogramowania wbudowanego w system operacyjny telefonu. W tym celu:

• włączamy aparat fotograficzny w telefonie
• kierujemy obiektyw aparatu na kod QR
• klikamy na przycisk robiący zdjęcia

Następnie telefon powinien rozpoznać kod i otworzyć okienko z pytaniem, czy otworzyć stronę WWW, na którą kieruje dany kod. Możemy wtedy zobaczyć, co dokładnie się pod nim kryje.

Uwaga! Nie należy skanować kodów QR, które znajdują się w podejrzanych miejscach, na przykład na naklejkach na przystankach autobusowych czy słupach. Może okazać się, że pod kodem znajduje się adres powodujący pobranie wirusa!

Przez progamer