Wszystkie osoby pracujące w branżach, w których zawodowo każdego dnia mają styczność z obwodami elektrycznymi, chociażby każdy pracownik zatrudniony w elektryce, budownictwie czy też przemyśle, niejednokrotnie musiał zetknąć się ze słowem stycznik. Stycznik jest to przełącznik elektryczny, którego styki są otwarte, a zmiana na formę zamkniętą następuje dopiero wtedy, gdy zadziała na nie inne urządzenie albo elektromagnes.
Stycznik ma zdolności przewodzenia prądu, generując jego wyłączanie i załączanie gdy obwód wykazuje normatywne działanie, ale także wtedy, gdy mają miejsce przeciążenia. Styczniki stosowane są w szeregu urządzeń, chociażby w pompach, grzejnikach, syrenach, ale również w lampach, wentylatorach i obwodach silników. Każdy stycznik złożony jest z cewki oraz styków roboczych, a także styków pomocniczych.
Co oferuje hurtownia elektryczna?
Może być ich kilka. W ofercie różnych hurtowni elektrycznych nabyć można przednie styki pomocnicze do styczników. Rolą ich jest dostarczenie informacji o konkretnym odbiorniku, w zakresie jego pracy.
Przedni styk pomocniczy dla styczników jest założony, tak jak mówi nazwa – z przodu stycznika. Styczniki wykonane z wytrzymałych materiałów to bezpieczeństwo użytkowania urządzeń. Wyróżnia się styki czołowe, a także styki boczne. Styki czołowe montuje się od góry na styczniku. Zobacz jak może wyglądać taki produkt.
Jakie możliwości?
Daje to możliwość pozostawienia bez zmian szerokości stycznika, ale za to wysokość zestawu zwiększa się. Niektóre styki czołowe można nabudowywać na siebie. Styki boczne montowane są zarówno po prawej, jak i po lewej stronie stycznika. Sprawia to, że wysokość stycznika nie ulega zmianie, tym razem zmienia się natomiast szerokość zestawu. Niektóre styki boczne również można zbudować jeden na drugim.
W takim rozwiązaniu styk boczny przymocowany jest do boku stycznika, a drugi styk boczny przytwierdzony zostaje do boku. W sklepach elektrycznych w sprzedaży znajdują są styczniki, do których zamontować można styki przednie oraz boczne. Strukturalnie styki pomocnicze (przednie i boczne) zawierają ilości styków a także kilka ich kombinacji. Istnieje chociażby styk NO, czyli normalnie otwarty, jak również styk normalnie zamknięty, oznaczany skrótem NC oraz styk przełączny.
Lwia część styków pomocniczych dopasowana jest do całej grupy styczników, które wypuszcza dany producent. Dysponując stykiem pomocniczym z numerem referencyjnym łatwo da się określić, które styczniki do niego pasują.
Większa liczba podanych tam parametrów pozwoli precyzyjniej dobrać potrzebny produkt. Celem ułatwienia doboru odpowiedniego styku pomocniczego skorzystać można z internetowego konfiguratora.