Superszybkie dyski SSD

szybki dysk ssd

Kluczową cechą dysków SSD jest ich prędkość, która całkowicie zmieniła sposób korzystania z komputerów i komfort użytkowania niewyobrażalny jeszcze kilkanaście lat temu. Wraz z nastaniem ery półprzewodnikowych nośników danych miejsce klasycznych talerzowych dysków HDD stoi pod znakiem zapytania. Świadczą o tym ilości dostarczanych urządzeń, które maleją z roku na rok oraz wycofanie się większości producentów z ich produkcji.

Prędkości osiągane przez dyski SSD

Dyski SSD produkuje obecnie znacznie więcej firm niż ich klasyczne odpowiedniki i nie ma się czemu dziwić, gdyż ich prędkość potrafi zamienić nawet stary powolny komputer w demona prędkości. Niejeden użytkownik po zmianie dysku na SSD nie może uwierzyć, jak ogromny przyrost szybkości daje wymiana tego jednego komponentu. Już za sprawą klasycznego złącza SATA mogliśmy obserwować pięciokrotny wzrost w odczycie i zapisie sekwencyjnym, a wraz z nastaniem interfejsu NVMe i złącz PCI-E oraz M.2 wartości te potrafią być nawet trzydziestokrotnie wyższe. Nie jest to jednak najbardziej imponujące, bowiem ilość jednoczesnych operacji wejścia i wyjścia zwiększyła się dziesiątki tysięcy razy. Oznacza to, że reakcja komputera na kliknięcie myszką jest niemal natychmiastowa, programy otwierają się nawet kilkadziesiąt razy szybciej, a otwarcie kilku lub kilkunastu jednocześnie nie stanowi dla komputera najmniejszego problemu.

Zalety posiadania dysków SSD

szybki dysk ssd

Korzyść odczuwają wszyscy – gracze, konsumenci treści i profesjonaliści. Dyski SSD sprawiają, że poziom w grze ładuje się w sekundy, podczas gdy na dyskach HDD ten sam proces potrafił zająć kilka minut. Graficy i montażyści filmów nie muszą już iść na kawę w trakcie ładowania się programu i plików multimedialnych, gdyż czas ładowania się treści zmniejsza się z kilku minut do kilku sekund, a praca na nich również przyspiesza w tempie geometrycznym. Także najzwyklejsi użytkownicy przyzwyczajeni do oczekiwania dłuższą chwilę na włączenie komputera czy przeglądarki internetowej mogą odetchnąć ze spokojem, gdy na szybko potrzebują sprawdzić interesującą ich informację w Internecie. Dyski SSD to szybkość, która sprawia, że w najbliższych latach całkowicie zapomnimy o powolnych, głośnych i zawodnych dyskach HDD.

Przez progamer